JC36S-500A-V 5 Vdc Output AC Current Transducer by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JC36S-500A-V
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 15 in stock
Input Rating (A)500
Output5 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %2
Opening (greatest dim.)1.4 in (36 mm)
# of Inputs1
SeriesJCxxS-V
Description
The J&D JC36S-500A-V split-core current transducer provides a 0~5 Vdc output based on the source current
  • Designed for energy management with a convenient connection to most sub-meters
  • The split-core design allows for easy installation in existing architecture
  • Aperature opening ∅ : 1.42 in (36 mm)