JC24S-250A-V 5 Vdc Output AC Current Transducer by J&D
Manufacturer: J&D
SKU: JC24S-250A-V
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 40 in stock
Input Rating (A)250
Output5 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %2
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
# of Inputs1
SeriesJCxxS-V
Description
The J&D JC24S-250A-V split-core current transducer provides a 0~5 Vdc output based on the source current
  • Designed for energy management with a convenient connection to most sub-meters
  • The split-core design allows for easy installation in existing architecture
  • Aperature opening ∅ : 0.94 in (24 mm)