G4SR480V5A02CAA eCap Power Meter by Tele Haase
Manufacturer: Tele Haase
SKU: G4SR480V5A02CAA
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 1 in stock
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input277 Vac, 480 Vac
CT Input5A
Phase3P4W
FunctionalityCurrent, Energy, Frequency, Power, Voltage
CommunicationModbus RTU, RS485
DataloggingNo
Supply Voltage12~48 Vdc
# of Inputs3
SeriesGamma
Description
G4SR480V5A02CAA 1- or 3-phase voltage-, current-, power- and energy meter with Modbus RTU interface
  • Precise and fast universal energy meter for applications with high accuracy
  • Indirect measurement via external current transformers. Nominal CT output current: 5 A