G2UM300VL20 24-240VAC/DC AC/DC voltage monitoring in 1-phase mains by Tele Haase
Manufacturer: Tele Haase
SKU: G2UM300VL20 24-240VAC/DC
Availability: 2 in stock
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input30 Vac, 30 Vdc, 60 Vac, 60 Vdc, 300 Vac L-N, 300 Vdc
Supply Voltage24~240 Vac, 24~240 Vdc
Phase1P2W
ContactDPDT, 2CO
DisplayLED
LEDGreen, Red, Yellow
SeriesGamma
Description
Tele Haase G2UM series of single-phase voltage monitoring devices measure 24 to 240 Vac/Vdc up to 300A (model dependent) with DPDT/2CO contacts
  • Measuring Circuits
    • 10VL20
      • 60mV AC/DC
      • 150mV AC/DC
      • 10V AC/DC
    • 300VL20
      • 30V AC/DC
      • 60V AC/DC
      • 300V AC/DC
  • Multifunction
    • OVER: Overvoltage monitoring
    • OVER+LATCH: Overvoltage monitoring with fault latch
    • UNDER: Undervoltage monitoring
    • UNDER+LATCH: Undervoltage monitoring with fault latch
    • WIN: Monitoring the window between Min and Max
    • WIN+LATCH: Monitoring the window between Min and Max with fault latch
  • Fault latch
  • Supply voltage 24 to 240 Vac/Vdc