G2PU690VS20 Voltage monitoring in 3-phase mains by Tele Haase
Manufacturer: Tele Haase
SKU: G2PU690VS20
Availability: 1 in stock
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input208~690 Vac, Supply voltage = Measuring voltage
Supply Voltage208~690 Vac
FunctionalityUndervoltage, Phase Sequence, Phase Failure
Phase3P3W
ContactDPDT, 2CO
DisplayLED
LEDGreen, Red, Yellow
SeriesGamma
Description
The TELE G2PU690VS20 is a 3-Phase voltage monitoring device that measures between 208V and 690V providing Under voltage monitoring (UNDER, UNDER+SEQ), Phase sequence monitoring (SEQ) and Phase failure monitoring with a DPDT / 2CO (Double Pole Double Throw) contact
  • Functions
    • Undervoltage Monitoring
    • Phase Sequence Monitoring
    • Phase Failure Monitoring
  • Supply voltage = measuring voltage
  • DPDT / 2 change-over contacts
  • Width 22.5mm
  • Industrial design
  • Indicators
    • Green LED U ON: indication of supply voltage
    • Red LED MIN ON: indication of failure - undervoltage
    • Red LED MIN flashes: indication of tripping delay
    • Red LED SEQ ON: indication of failure - phase sequence
    • Yellow LED ON/OFF: indication of relay output
  • Input circuit
    • Supply voltage: 3~ 208V - 690V
    • Tolerance: 3~ 177V - 794V
    • Rated surge voltage: 6kV
  • Output circuit
    • Rated voltage: 250 Vac
    • Max. switching voltage: 400 Vac
    • Rated surge voltage: 6kV
  • Switching capacity
    • 1250VA (5A / 250 Vac) @ +55°C
    • 150VA (5A / 30 Vdc) @ +55°C
    • 75VA (2.5A / 30 Vdc) @ +70°C