G2PM690VSY20 Voltage monitoring in 3-phase mains by Tele Haase
Manufacturer: Tele Haase
SKU: G2PM690VSY20
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
InputSupply voltage = Measuring voltage, 208~690 Vac
Supply Voltage208~690 Vac
FunctionalityUndervoltage, Undervoltage & Phase, Window Min/Max, Window Min/Max & Phase
Phase3P3W
ContactDPDT, 2CO
DisplayLED
LEDRed, Yellow
# of Inputs3
SeriesGamma
Description
  • Functions selectable by rotary switch
    • UNDER: Undervoltage monitoring
    • UNDER+SEQ: Undervoltage monitoring and monitoring of phase sequence
    • WIN: Monitoring the window between Min and Max
    • WIN+SEQ: Monitoring the window between Min and Max and monitoring of phase sequence
  • Multifunction
  • Monitoring of phase sequence and phase failure
  • Monitoring of asymmetry selectable
  • Supply voltage = measuring voltage
  • 2 change-over contacts
  • Width 22.5mm
  • Industrial design
  • Indicators
    • LED ASYM (red) on: indication of asymmetry failure
    • LED MIN/MAX (red) on: indication of under-/overvoltage
    • LED MIN/MAX (red) flashes: indication of tripping delay for under-/overvoltage
    • LED SEQ (red) on: indication of phase sequence or phase failure
    • LED (yellow) on: status indication output relay
  • Input circuit
    • Supply voltage: 3~ 208V - 690V, terminals L1-L2-L3 = measuring voltage
    • Tolerance: 3~ 177V - 794V
    • Rated surge voltage: 6kV
  • Output circuit
    • DPDT / 2CO contacts
    • Rated voltage: 250 Vac
    • Max. switching voltage (a.c.): 400 Vac
    • Supply voltage: 3~ 208V - 690V
    • Tolerance: 3~ 177V - 794V
    • Switching capacity
      • 1250VA (5A / 250V a.c.) @ +55°C
      • 150VA (5A / 30V d.c.) @ +55°C
      • 75VA (2,5A / 30V d.c.) @ +70°C
    • Rated surge voltage: 6kV
  • Switching capacity: 1250VA (5A / 250 Vac) @ +55°C
  • Measuring circuit
    • Input: 3~ 208V - 690V, terminals L1-L2-L3 (= supply voltage)
    • Overload capacity: 3~ 794V
    • Rated surge voltage: 6kV