G2PF115VS02, G2PF230VS02, G2PF400VS02 Voltage monitoring in 3-phase mains by Tele Haase
Manufacturer: Tele Haase
SKU: G2PF.S02
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input115/66 Vac, 230/132 Vac, 400/230 Vac, Supply voltage = Measuring voltage
Supply Voltage115 Vac, 230 Vac, 400 Vac
FunctionalityPhase Asymmetry, Phase Failure, Phase Sequence
Phase3P4W
ContactDPDT, 2CO
DisplayLED
LEDGreen, Yellow
# of Inputs3
SeriesGamma
Description
  • Monitoring of phase sequence and phase failure
  • Detection of reverse voltage
  • Connection of neutral wire optional
  • Supply voltage = measuring voltage
  • DPDT / 2 change-over contacts
  • Width 22.5mm
  • Industrial design
  • Time ranges
    • Start-up suppression time: fixed, max. 500ms
    • Tripping delay: fixed, max. 350ms
  • Indicators
    • Green LED ON: indication of supply voltage
    • Yellow LED ON/OFF: indication of relay output
  • Input circuit
    • Supply voltage
      • G2PF115VS02: 3(N)~115/66V terminals (N)-L1-L2-L3 (= measuring voltage)
      • G2PF230VS02: 3(N)~230/132V terminals (N)-L1-L2-L3 (= measuring voltage)
      • G2PF400VS02: 3(N)~400/230V terminals (N)-L1-L2-L3 (= measuring voltage)
    • Input circuit Tolerance
      • G2PF115VS02: 3(N)~99 to 132V
      • G2PF230VS02: 3(N)~198 to 264V
      • G2PF400VS02: 3(N)~342 to 457V
    • Rated frequency: 48 to 63Hz
    • Rated consumption
      • G2PF115VS02: 3VA
      • G2PF230VS02: 6VA
      • G2PF400VS02: 9VA
  • Measuring circuit
    • Measured variable
      • G2PF115VS02: 3VA
      • G2PF230VS02: 6VA
      • G2PF400VS02: 9VA
    • a.c. Sinus, 48 to 63Hz
    • Input
      • G2PF115VS02: 3(N)~115/66V terminals (N)-L1-L2-L3 (= supply voltage)
      • G2PF230VS02: 3(N)~230/132V terminals (N)-L1-L2-L3 (= supply voltage)
      • G2PF400VS02: 3(N)~400/230V terminals (N)-L1-L2-L3 (= supply voltage)
    • : 3(N)~ 115/66V terminals (N)-L1-L2-L3 (= supply voltage)
    • Overload capacity
      • G2PF115VS02: 3(N)~132/76V
      • G2PF230VS02: 3(N)~264/152V
      • G2PF400VS02: 3(N)~457/264V
    • Input resistance
      • G2PF115VS02: 5kΩ
      • G2PF230VS02: 10kΩ
      • G2PF400VS02: 15kΩ
    • Rated surge voltage: 4kV