ESD-024-100A Bi-directional Hall Effect Current Transducer by eGauge
Manufacturer: eGauge
SKU: ESD-024-100A
Availability: 0 in stock
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)100
Shape/StyleSplit-Core
Error %2
Supply Voltage5 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
  • Power Supply: DC +5V ± 5%, 40mA (provided by the eGauge Sensor Hub)
  • 1x ESD DC CT with 5' lead
Part NumberAlternate PNWindow SizeInput Amps
ESD-016-50A16mm 50A DCT CTid16 mm50
ESD-024-100A24mm 100A DCT CTid24 mm 100
ESD-036-300A36mm 300A DCT CTid36 mm300