ESD-016-50A Bi-directional Hall Effect Current Transducer by eGauge
Manufacturer: eGauge
SKU: ESD-016-50A
Availability: 0 in stock
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)50
Shape/StyleSplit-Core
Error %2
Supply Voltage5 Vdc
DirectionBi-directional
Input TypeDC
Opening (greatest dim.)0.6 in (16 mm)
SeriesCTid
Description
The eGauge ESD series are bidirectional, split-core DC CTs
  • This is useful if the CT leads cannot be traced
  • eGauge DC CTs are compatible with eGauge Core and Pro models and require the eGauge Sensor Hub
  • eGauge DC CTs are CE certified and are a UL recognized component
  • Power Supply: DC +5V ± 5%, 40mA (provided by the eGauge Sensor Hub)
  • 1x ESD DC CT with 5' lead
Part NumberAlternate PNWindow SizeInput Amps
ESD-016-50A16mm 50A DCT CTid16 mm50
ESD-024-100A24mm 100A DCT CTid24 mm 100
ESD-036-300A36mm 300A DCT CTid36 mm300