DTK-DR12F 12 Volt DIN Rail Surge Protector by Ditek
Manufacturer: Ditek
SKU: DTK-DR12F
Availability: 3 in stock
Attribute nameAttribute value
Voltage12 Vac, 12 Vdc
Surge Current Rating (A)20,000
SeriesDR LV
Description
  • Removable protection module for easy serviceability
  • Features
    • Protects 2 circuit pairs
    • Field-replaceable protection module
    • Hybrid design utilizing SAD and GDT technologies
    • Opens circuit when compromised (Failure Mode: Open Circuit)
    • Connection to ground via grounded DIN rail or the included grounding lug
    • 35mm DIN rail mounting configuration
    • Maximum Continuous Current: 1 Amp
    • Suitable for use on both AC and DC circuits
  • Applications
    • Industrial Control Panels
    • UL508 Panel Manufacturing
    • 4-20mA Current Loops
    • Low Voltage Power Circuits
    • RS485 Data Circuits
    • 70V Audio Circuits