DTK-120SLR 120VAC Surge Protective Device with Load Removal by Ditek
Manufacturer: Ditek
SKU: DTK-120SLR
Availability: 1 in stock
Non-Stock Lead Time: 5 Days
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Voltage120 Vac
SCCR Short-Circuit Current Rating (A)10,000
Surge Current Rating (A)50,000
Service ConfigurationSingle Ф (2W + G)
Series120S
Description
The DTK-120SLR surge protector guards 120VAC power circuits that feed fire alarm control panels, gate motors and other critical equipment
  • The load removal feature disconnects power to the equipment if compromised.
  • Series-connected design for fast response and maximum protection
  • Disconnects power to equipment if compromised
  • For use on 120VAC single phase circuits up to 20 Amps