DCT-0036-500 5 Vdc Output AC Current Transducer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: DCT-0036-500
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 2 Weeks
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)500
Output5 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %2
Opening (greatest dim.)1.4 in (36 mm)
Description
Magnelab's DCT-0036-500 is a 36-mm DC Current Transducer that transforms an AC current of 500 Amps to a 5 Vdc voltage output