DCT-0024-250 5 Vdc Output AC Current Transducer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: DCT-0024-250
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 4 Weeks
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)250
Output5 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %2
Opening (greatest dim.)0.9 in (24 mm)
Description
Magnelab's DCT-0024-250 is a 24-mm DC Current Transducer that transforms an AC current of 250 Amps to a 5 Vdc voltage output