DCT-0016-100 5 Vdc Output AC Current Transducer by Magnelab
Manufacturer: Magnelab
SKU: DCT-0016-100
View Quantity Discounts
QuantityPrice
Availability: 33 in stock
Non-Stock Lead Time: 2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)100
Output5 Vdc
Shape/StyleSplit-Core
Error %2
Opening (greatest dim.)0.6 in (16 mm)
# of Inputs1
SeriesDCT
Description
Magnelab's DCT-0016-100 is a 16-mm DC Current Transducer that transforms an AC current to a 5 Vdc  output