CTRCFX16L1800A3MSTV1 5" Diameter 3m Leads Rogowski Coil by DENT Instruments
Manufacturer: DENT Instruments
SKU: CTRCFX16L1800A3MSTV1
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1-2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)1800
Ratio131mV/kA@60Hz
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Error %0.6
Opening (greatest dim.)5 in (127 mm)
SeriesCTRCFX
Description
  • This type of sensor may be used to measure AC current over a wide dynamic range
  • Fits into panels where rigid core CTs are unsuitable or simply won’t fit!
  • This type of sensor may be used to measure AC current over a wide dynamic range and from 20 Hz to 5 kHz
  • Note: Some applications may require use of integrator/amplifier
  • They are also compatible with DENT ELITEpro XC meters
  • This Rogowski-type sensor produces an output signal (di/dt) of 131mVAC per 1000A at 60 Hz (110mVAC/1000A @ 50 Hz)
  • Performance of these CTs meets or exceeds IEEE C57.13 Class 1.2
  • Contact DENT Instruments to determine compatibility with other products
  • Four lengths available: 16″, 24″, 36″, and 47″
  • 3M leads standard
  • 16″, 24″, 36″ models available with optional 7M or 15M leads
  • 15 meter leads require additional lead time. Please contact the factory for ordering information
Part NoDescriptionOpening (greatest dim.)
CTRCFX16L1800A3MSTV11800A, Rogowski Coil, 16" (40cm) length, 3m Leads5 in (127 mm)