A/WPR2-100 100 PSID Remote Wet to Wet Differential Pressure Transmitter by ACI
Manufacturer: ACI
SKU: A/WPR2-100
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1-2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Pressure UnitPSID
Pressure Range100
DirectionBi-directional, Uni-directional
Supply Voltage16~36 Vdc, 18~36 Vdc, 20~36 Vdc, 24 Vac
Output4~20mA, 0~5 Vdc, 0~10 Vdc
Error %1, 1.5
SeriesWPR2
Description
  • The WPR2 can be ordered with standard CMP rated PVC cable or with a metal clad cable
  • The pressure transducers are ¼”-18 NPT male (304 stainless steel) fittings
  • The WPR2’s enclosure opens conveniently to allow it to be reconfigured between three additional ranges (see order grid) and outputs of 4 to 20 mA, 0 to 5 VDC, or 0 to 10 VDC (default)
  • The different configurations in this series can measure both uni or bi-directional pressure ranges as low as 3 psi and as high as 300 psi, depending on the unit