A/MSCTA-40 Split Core 4-20 mA Analog Current Sensor by ACI
Manufacturer: ACI
SKU: A/MSCTA-40
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1-2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)40
Output4~20mA
Shape/StyleSplit-Core
Supply Voltage8~30 Vdc
Error %0.75
Opening (greatest dim.)0.5 in (13 mm)
# of Inputs1
SeriesMSCT
Description
  • Accuracy
  • Output
    • The A/MSCTA-40 is offered in a 2 wire 4-20 mA loop powered output
    • The A/MSCTE-40 is offered in a 0-5 VDC output
    • The A/MSCT current sensors are available in a split-core version and can monitor up to 40 A
  • Design
  • Installation
    • The A/MSCT also comes with an attachable mounting foot that allows the unit to be mounted in any position using one Tek screw or snapped directly on a 35 mm DIN rail