Model MA193-10-BK MiniFlex® Sensor 10" Model by AEMC Instruments
Manufacturer: AEMC Instruments
SKU: MA193-10-BK
Availability: 0 in stock
Non-Stock Lead Time: 1-2 Weeks
Minimum Order Quantity is 1
Description
  • A high current at high frequency can saturate the instrument’s current input
  • Maximum Conductor Size: 2.75 in, (70 mm), (10 in sensor)
  • Accuracy (Typical): ± 1 %
  • Typical Error at (50 / 60) HZ: 0.5 °
  • Current Range: 100 mA to 12,000 Aac (Current range may be limited by sensor size or meter type)
  • Use with Models
    • PEL 52
    • PEL 112
    • PEL 113
    • PEL 115
    • 8333
  • Catalog Number: 2140.48 (10 in sensor)