5AS-4000A:5A-6x6(0.5%,2.5VA) 4000A Input 5A Output Series Current Transformer by Sentran
Manufacturer: Sentran
SKU: 5AS-4000A:5A-6x6(0.5%,2.5VA)
Availability: 8 in stock
Non-Stock Lead Time: 4-6 Months
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)4000
Ratio800:1
Output5 A
Shape/StyleSplit-Core
Error %0.5
Opening (greatest dim.)6 in (152 mm)
Series5AS
Description
  • This model must be used to measure only pure sinewaves
  • The ratio accuracy of ±1.2% full scale is standard
  • The other accuracy classes of 0.6% and 0.3% are available when a known burden is provided