4LSF 800A Input 100mA Output Current Transformer by Sentran
Manufacturer: Sentran
SKU: 4LSF-800A:100mA-3.0x3.5(1%)
Availability: 11 in stock
Non-Stock Lead Time: 4-6 Months
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)800
Ratio8000:1
Output0.1 A
Shape/StyleSplit-Core
Error %1
Opening (greatest dim.)3.5 in (89 mm)
Series4LSF
Description
  • The transformers are designed with either an internal burden resistor to set the AC output voltage or current ratios for up to 0.333A output
  • Specifications
    • Input Current: AC current max, sine wave, single phase 50/60Hz
    • Output: 100mA Vac
    • Voltage Rating: 600VAC, CAT III or CAT IV
    • Bandwidth: 50Hz ~ 400Hz
    • Standard Accuracy: Class 1.0 (IEC 61869-2, Table 201)
    • Optional Accuracies: Class 0.5 (IEC 61869-2, Table 201)
    • Altitude: Up to 2000 meters
    • Interface Resistance Must be > 100 kΩ