194S1120 Rogowski Coil 4.72in/120mm window by Socomec
Manufacturer: Socomec
SKU: 194S1120
Availability: 501 in stock
Non-Stock Lead Time: 1 Week
Minimum Order Quantity is 1
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Input Rating (A)4000
Ratio131mV/kA@60Hz
Shape/StyleFlexible/Rope Coil
Error %0.05
Opening (greatest dim.)4.7 in (120 mm)
SeriesROG
Description
Socomec ROG Rogowski current sensors are flexible rope style AC current sensors available in four diameters (80mm, 120mm, 200mm and 300mm)
  • These Rogowski sensors deliver an output signal of 131 mV / 1000 A @60Hz, and are compatible with the DIRIS MCM power meters, with no additional integrator or power supply required
  • Advantages
    • Safe installation:
      • Built-in burden resistor provides 131 mV voltage output at the rated full scale current, eliminating the need for shorting blocks